Exkurze v ČNB Praha

8. 4. 2015

Exkurze v ČNB Praha

img_0038.jpg

V úterý dne 7.4.2015 po Velikonocích se naši žáci zúčastnili exkurze v ČNB v Praze. Tato exkurze byla v rámci projektu "Moje první firma" a pro žáky představovala shlédnutí expozice "Lidé a peníze". Cílem této akce bylo žáky dovést na místo,kam se v běžném životě nedostanou,seznámit je s tím,jak funguje státní orgán,který má za úkol dohled nad cenovou politikou země a veškeré jeho další úkoly a činnosti. Žáci byli na exkurzi rozděleni do dvou skupin kvůli bezpečnostním opatřením a každá skupina měla v bance vyhrazen prostor cca 1,5 hod. Nejprve následoval půlhodinový instruktážní dokument o vývoji české měny a bankovního ústavu ČNB,jak docházelo k postupným proměnách v časových obdobích. Pak následoval průchod branami trezoru do hlavní místnosti pod dohledem desítek bezpečnostních kamer. Zde nás průvodkyně seznamovala se všemi důležitými věcmi,které se týkaly banky a peněz samotné. Viděli jsme nejrůznější typy padělků,peníze znehodnocené ochrannou barvou z loupeže,to nejcennější bylo,že si každý žák mohl v ruce potěžkat zlatou cihlu o hodnotě 12 mil. Kčyes.

Ikdyž vzhledem k brzké první prohlídce se vyjíždělo již ve 4 hodiny ráno,a pro většinu z nás tato hodina byla opravdu krutá,dopravní zácpu jsme během asi 45 minut přečkali a začátek jsme s mírným zpožděním stihli,tak vše nakonec dopadlo bez problémů.

Mgr.Marek Halla

images.jpg   exp_obsah_obr_trezor_schody_big.jpg