Projektový týden „Bedřich Smetana“

7. 3. 2024

2. března 2024 uplynulo 200 let od narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Vzhledem k jeho významu pro naše národní vědomí a také vzhledem k jeho hudební genialitě jsme se rozhodli na naší škole věnovat se mu ve vyučovacích hodinách. Žáci poslouchali jeho skladby v hudební výchově, dozvěděli se informace o jeho životě v mapové hře v rámci informatiky, v jiných hodinách učitelé zahrnuli osobu Bedřicha Smetany do aktuálního vzdělávacího obsahu. Zde je ku příkladu program pí. uč. Pekárkové:

8. třída - v hodině ČASP - zpracováno dané téma PowerPointovou prezentací - hlavní zaměření na povolání hudební skladatel.
9. třída - během hodiny fyziky, kde probíráme zvuk, jsme se zabývali kapitolou -  ztráta sluchu u B. Smetany (vyhledávání informací, experiment - vlastní ztráta sluchu - vnímání okolí)
7. třída - téma B. Smetana - inspirace přírodou - Hudební dílo - Vltava - ukázky - hádání co přestavují ( z přírody)

Některé výsledky práce demonstrují fotografie, ale doufám, že si žáci z tohoto týdne odnesli zejména pocit národní hrdosti, které je v současné české společnosti žalostně málo.

Kateřina Steinerová